Minya ART

Asmalımescit Sanat Galerisi ;

İtalyan sanatçı Minya Art ile TÜYAP 27. Sanat Fuarı’nda çeşitli renklerin kombinasyonunu kullanarak tuval ve plexiglas üzerine doğal boyalarla yaptığı sıradışı,soyut işleriyle fuar da yerini alacaktır. Minya Art sanat severlerle buluşacak. Sergi 4-12 Kasım 2017 tarihleri arası TÜYAP Sanat Fuarı’nda görülebilir.

Minya’nın kendi yazısından, 

Bir sanatçı her zaman özenli olmalı ve çevresindeki gerçekliği gözlemlemeli , toplumumuzda yaşananlar, kültürden bilime ve siyasete kadar izlemelidir… Daha kapsamlı bir anlayış ve deneyim artar, sanatın içeriği gelişir ve bunların hepsi bir resimde görülebilir.

An artist should always be attentive and observe surrounding reality, all that happens in our society, from culture to science and politics… a fuller understanding and experience increases, improves the contet of art, and all of this may be seen in a painting.

MİNYA MİKİC

Biyografi

Minya Mıkıc, eski Yugoslavya’nın Novi Sad kentinde sanatçı bir aileden dünyaya gelen uluslararası bir sanatçıdır. Aynı zamanda ulusal jimnastik şampiyonudur. Roma 2024 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak adaylık komitesi tarafından sunulan fırsat ile sanat ve spor üzerine olan eğilimini “GAPscape sanat devleti İtalya” projesine getirdi. 1999 yılında Novi Sad’da okuduğu güzel sanatlar akademisinden mezun olduktan sonra , grafik tasarımcı ve ressam olarak çalıştığı Roma’ya taşındı ve Via Sistina’da olan “Galleria della Tartaruga” sanat galerisi ile verimli bir işbirliği başlattı.
2006 yılında Manhattan’ın sanatsal dayanak noktası Chelsea’deki “Monkdogs Urban Art” galerisi ile sağlam bir ilişki kurarak New York sanat ortamına girdi. Bu sırada, Ekim 2008’de ABD’deki ilk sergisini, pleksiglas resimler üzerine çekilen, Roma,New York,Zurich,Paris’te farklı manzaralara sahip fotoğraflar eşliğinde plexiglas üzerine sergiliyordu.
2008’de İsviçre’nin Zürih kentindeki ikinci sanat stüdyosunu açtı ve Zürih’teki “KunstFokus” ile profesyonel işbirliğine başladı.
Minya , 2013 yılında sanatsal araştırmasına ve soyut sanatın Plexiglas’da boyanırken geliştirilen tekniğe İtalya’ya duyduğu sevgiyle katıldığı “GAPscape State of Art Italia” adlı sanatsal projeyi ortaya attı. Projenin ardında yatan temel fikir, ülkesi benimsediği İtalya’yı en anlamlı yüzleri ve çarpıcı konumları ile temsil etmekti. Bu projenin hayata geçirilmesi, İtalya’nın önde gelen çağdaş sanat eleştirmenlerinden Achille Bonito Olivia’nın destek ve kültür sponsorluğu sayesinde mümkün olmuştur.
Proje’nin ilk sergisi 2 Haziran 2015’te New York’ta İtalyan Ulusal Günü’nü kutlamak için açıldı.
New York’taki Genel Konsolos Natalia Quintavalle , Minya’dan eserlerini 6 aylık süre boyunca İtalyan Konsolosluğu’nda sergilemesini istedi.
Geçerli nasım ilk olarak İtalya’da yapılan olacak. Gösterilen 37 İtalyan mükemmellikleri , portrelerin gerçekleştirilmesi sırasında bizzat kendiliğinden yer almıştı.Birçoğu, yaşadığımız anı temsil etme görevine daha fazla katkıda bulunan kişisel bir düşünce veya alıntı yapıyordu.

MİNYA MİKİC

Biography
Minya Mikic is an international artist born in Novi Sad , ex-Yugoslavia, from a family of artist. She has also been a national gymnastic champion, and has brought her vocation for art and sports into project “GAPscape- State of Art Italia”, presented on this occasion with the committee for Rome’s candidacy to host the 2024 Olympic Games. Following her graduation from Fine Arts Academy in Novi Sad in 1999, Minya moved to Rome, where she painted and worked as a graphic designer, and soon began a fruitful cooperation with the “Galleria della Tartaruga” art gallery in Via Sistina.
In 2006 she entered the New York art scene, establishing a solid relationship with the “Monkdogz Urban Art” gallery in Chelsea, Manhattan’s artistic fulcrum. In this setting, in October 2008, she held her first personal exhibition in the U.S., displaying abstract paintings on plexiglas coupled with photographs of different landscapes in Rome, New York, Zurich, Paris, shot through the plexiglas paintings. In 2008 she inaugurated her second art studio in Zurich, Switzerland, and began her professional cooperation with “KunstFokus” in Zurich.
In 2013, Minya came up with the artistic project “GAPscape State of Art Italia”, joining her artistic research and the technique developed while painting abstract art on Plexiglas with her affection for Italy. The central idea behind the project is to represent Italy, her country of adoption, through its most meaningful faces and stunning locations, thus picturing this very moment in history. The realization of this project has been made possible thanks to the support and cultural sponsorship of Achille Bonito Oliva, a pre-eminent contemporary art critic in Italy.
The project’s first exhibition inaugurated June 2 2015 in New York as a means to celebrate the Italian National Day.
The General Consul in New York, Natalia Quintavalle, asked Minya to exhibit her work at the Italian Consulate for the duration of 6 months.
The current edition will be the first to be held in Italy. The 37 Italian excellences depicted have all been personally involved during realization of the portraits. Many also dedicated a personal thought or quote, a further contribution to the task of representing the moment we live in.

SERGİDE YER ALACAK ESERLER;

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *